PODZIĘKOWANIA
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Nasze przedszkole bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025 Priorytet 3
18 LISTOPADA EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
16 listopada dzieci z najmłodszej grupy Misie stały sie pełnoprawnymi przedszkolakami naszego przedszkola:)
NA STRAGANIE
14 listopada p.Iwona wraz z grupą Motylki zaprezentowała wszystkim dzieciom z naszego przedszkola przedstawienie "Na straganie".
HULAJNOGA WRÓCIŁA DO WŁAŚCICIELA
W imieniu Ludwika i jego Rodziców dziekujemy za pomoc w poszukiwaniu hulajnogi. Zguba trafiła do właściciela.
WIZYTA POD POMNIKIEM POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
13 listopada dzieci z grup Biedronki i Pszczółki udały się pod pomnik Powstańców Śląskich aby zapalić znicz dla śląskich bohaterów. Przedszkolaki poznały też historię powstania pomnika i kogo on upamiętnia.
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Niepodległości. Dzieci obejrzały film edukacyjny, utrwaliły symbole narodowe, zaśpiewały piosenki i opowiedziały wiersze dotyczące Polski, wzięły udział w pokazie mody biało - czerwonej a na końcu wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Każda grupa miała też do rowiązania kartę pracy.
ZAJĘCIA ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
9 listopada dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych "Z bajką bezpieczniej". Oglądały również bajkę "Koza, kózka i wilk", która przestrzega z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami dziecko może się spotkać i jak należy się wtedy zachować.
BASEN
Na obecną chwilę zajcia na basenie odbywają się wg harmonogramu.
ZAJĘCIA Z KATOWICKIMI WODOCIĄGAMI
8 listopada w naszym przedszkolu pracownicy katowickich Wodociągów przeprowadzili zajęcia edukacyjne. w zajciach wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. przedszkolaki dowiedziały się m.in. co należy wrzucać do kosza, a co do toalty, jak dbać o naszą planetę, dlaczego woda jest ważna dla funkcjonowania naszego organizmu.
WARSZTATY STOMATOLOGICZNE PSZCZÓŁEK
7 listopada dzieci z grupy Pszczółki udały się na warsztaty kardiologiczne. Dzieci dowiedziały się jak pracuje serce, poznały jego właściwy wygląd, jakie choroby serca mogą występować i co je powoduje. Ponadto układały ciało człowieka, sprawdzały puls za pomocą saturatora, sprawdzały jak bije serduszko za pomocą stetoskopu. uczyliśmy się również jak zapobiegać chorobom serca i jak o nie dbać.
WIZYTA PANI Z BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ
7 listopada grupy Misie, Żabki i Biedronki odwiedziła Pani z Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Lompy. Dzieci wysłuchały bajki O Jasiu i Małgosi, rysowały pierniczki wg wzoru i układały owoce i warzywa wg wzoru. Na koniec zajęć przedszkolaki dostały do domu kolorowankę.
AKCJA "MAM MARZENIE"
Drodzy rodzice.
Już po raz dziesiąty Fundacja Mam Marzenie organizuje obchody Dnia Pluszowego Misia. Wolontariusze Fundacji widząc potrzebę wsparcia psychologicznego dla dzieci przebywających
w szpitalach, od 10 lat przekazują małym pacjentom zabawki właśnie w wyjątkowym Dniu Pluszowego Misia. W tym roku nasze przedszkole również bierze udział w tej wyjątkowej akcji!!Zapraszamy do udziału w zbiórce nowych pluszaków, artykułów plastycznych oraz zabawek.
Wszystkie zabawki muszą być nowe i oryginalnie zapakowane, pluszaki z metkami. Rzeczy zostaną przekazane dzieciom przebywającym w szpitalach.
Jeśli każdy z Nas przyniesie jedną rzecz, to jako przedszkole możemy dać od siebie jeszcze więcej.
Rzeczy można przynosić do wychowawców do dnia 15.11.2023.
Mały gest, wielki cel!!
ZAJĘCIA OTWARTE W PSZCZÓŁKACH
30 października w grupie Pszczółki odbyły się jesienne zajęcia otwarte z Rodzicami.
KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA
30 października w ramach Klubu Zdrowego Przedszkolaka dzieci z grup Biedronki i Misie utrwaliły prawidłowy sposób mycia rąk.
DZIEŃ DYNI
27 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni. dzieci poznały walory warzyw z rodziny dyniowatych. Było mnóstwo zabaw, tańców i prac plastycznych poświęconych właśnie temu warzywu.
KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA
23 października w grupach Biedronki i Misie dzieci poznały piramidę zdrowego żywienia i produkty, które są niezbędne dla naszego zdrowia i te, których jeść nie powinniśmy.
WYNIKI KONKURSU "LAURKA DLA NASZEJ PANI"
Wyniki konkursu.
Przedszkole:
I miejsce: Maciej Dziewior "Motylki"
II miejsce: Izabella Gierej "Żabki"
III miejsce: Michał Iskra "Pszczółki"
Wyróżnienia dla:
1. Marharyta Taraniuk "Żabki"
2. Samuel Sipko "Pszczółki"
Szkoła:
I miejsce: Zuzanna Bąk, klasa 2a
II miejsce: Henryk Tlamacz, klasa 3a
III miejsce: Laura Beil - Gawełczyk, klasa 2a
Wyróżnienia dla:
1. Krzysztof Powroziewicz, klasa 3a
2. Olha Kovshar, klasa 3a
3. Oleksandra Panko, klasa 3b
PROFILAKTYKA ZAPOBIEGANIA WSZAWICY
Drodzy Rodzice,
Prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.
Problem wszawicy nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.
Jak rozpoznać wszy u dzieci? Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.
W jaki sposób walczyć z wszawicą?
W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece.
Czym jest wszawica głowowa? Drogi zarażenia
Wszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo, żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (przedszkola, szkoły, kolonie), a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej, m.in.: poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów lub wspólnych ręczników, pożyczanie czapek i szalików.
Warto wiedzieć…
● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
● Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie .
● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.