30 października w grupie Pszczółki odbyły się jesienne zajęcia otwarte z Rodzicami.
ZAJĘCIA OTWARTE W PSZCZÓŁKACH
KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA
30 października w ramach Klubu Zdrowego Przedszkolaka dzieci z grup Biedronki i Misie utrwaliły prawidłowy sposób mycia rąk.
DZIEŃ DYNI
27 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dyni. dzieci poznały walory warzyw z rodziny dyniowatych. Było mnóstwo zabaw, tańców i prac plastycznych poświęconych właśnie temu warzywu.
KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA
23 października w grupach Biedronki i Misie dzieci poznały piramidę zdrowego żywienia i produkty, które są niezbędne dla naszego zdrowia i te, których jeść nie powinniśmy.
WYNIKI KONKURSU "LAURKA DLA NASZEJ PANI"
Wyniki konkursu.
Przedszkole:
I miejsce: Maciej Dziewior "Motylki"
II miejsce: Izabella Gierej "Żabki"
III miejsce: Michał Iskra "Pszczółki"
Wyróżnienia dla:
1. Marharyta Taraniuk "Żabki"
2. Samuel Sipko "Pszczółki"
Szkoła:
I miejsce: Zuzanna Bąk, klasa 2a
II miejsce: Henryk Tlamacz, klasa 3a
III miejsce: Laura Beil - Gawełczyk, klasa 2a
Wyróżnienia dla:
1. Krzysztof Powroziewicz, klasa 3a
2. Olha Kovshar, klasa 3a
3. Oleksandra Panko, klasa 3b
PROFILAKTYKA ZAPOBIEGANIA WSZAWICY
Drodzy Rodzice,
Prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.
Problem wszawicy nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.
Jak rozpoznać wszy u dzieci? Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.
W jaki sposób walczyć z wszawicą?
W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece.
Czym jest wszawica głowowa? Drogi zarażenia
Wszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo, żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (przedszkola, szkoły, kolonie), a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej, m.in.: poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów lub wspólnych ręczników, pożyczanie czapek i szalików.
Warto wiedzieć…
● Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
● Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie .
● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
● Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.
ZAJĘCIA Z RODZICAMI W BIEDRONKACH
18 października w grupie Biedronki odbyły się zajęcia otwarte z Rodzicami.Dzieci wraz z Rodzicami uczestniczyły w jesiennych zabawach, Biedronki śpiewały jesienne piosenki a na koniec wszyscy wspólnie zrobili jesienne drzewo.
DZIEŃ LISTONOSZA
18 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Dzień listonosza". Dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy listonosza, wysłuchały piosenkę, dobierały odpowiedni kolor listu do skrzynki pocztowej a na zakończenie wykonywały ćwiczenie grafomotoryczne ze skrzynką pocztową.
WIZYTA PANI Z BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ
Dziś, czyli 17.10 grupy Biedronki, Żabki i Misie odwiedziła Pani z Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Lompy w Katowicach.Dzieci poznały historię Fenka, który nie potrafił czekać na swoją kolej a tym samym z pojęciem, jakim jest CIERPLIWOŚĆ.
DZIEŃ MYCIA RĄK
Światowy dzień mycia rąk dostarczył dzieciom wielu wrażeń oraz pokazał jak ważne jest mycie rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzętami, czy przed jedzeniem. Mamy nadzieję, że od dziś wszyscy w naszym przedszkolu będą mieć czyste, lśniące i pachnące mydłem ręce.
Spotkanie z ratownikiem medycznym
13 października nasze przedszkole odwiedził ratownik medyczny (prywatnie tata Miłosza i Michaliny - naszych przedszkolaków). Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się podczas wypadku, w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.