- Nasze oddziały
- Procedura postępowania z dzieckiem z nasilonymi trudnościami wychowawczymi, którego zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych wychowanków/nauczycieli i nie podlega modyfikacjom, mimo stosowania standardowych środków wychowawczych skutecznych w grupie przedszkolnej
- Procedura organizacji zajęć dodatkowych
- Procedura kontaktów z rodzicami
- Ważne - płatności
- Procedura przyjmowania skarg i wniosków
- Podstawa programowa
- Prośba
Procedura organizacji zajęć dodatkowych
Procedura organizacji zajęć dodatkowych
w Miejskim Przedszkolu nr 45 w Katowicach
Podstawy prawne:
- Ustawa z 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. 2004 nr 256, poz. 2572 ze zmianami),
- Ustawa z 8 marca 1999r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. 2001 nr 142, poz.1591 ze zmianami),
- Ustawa z 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200, poz. 1679),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. 2001 nr 61, poz. 624 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. 2002 nr 51, poz. 458 oraz 2003 nr 210, poz. 2041),
- Statut Miejskiego Przedszkola nr 45 w Katowicach
- Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) w Przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe.
- Żadne zajęcie dodatkowe nie jest obowiązkowe – bez względu na to, czy rodzic za nie płaci, czy nie.
- Organizacja pracy przedszkola oferującego zajęcia dodatkowe zakłada, że nikt nie jest zmuszany do korzystania z dodatkowych ofert.
- Rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna uwzględniają w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci, zależą od wyboru rodziców
- Koszty zajęć dodatkowych w całości pokrywają rodzice, dlatego to oni decydują, na jakie zajęcia uczęszcza ich dziecko (dzieci uczęszczają na wskazane zajęcia na podstawie pisemnej deklaracji rodzica).
- Wyboru firm zewnętrznych do prowadzenia poszczególnych zajęć dodatkowo płatnych dokonuje Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola nr 45 w Katowicach, która kieruje odpowiedni wniosek do Dyrektora przedszkola, wskazując w nim wyłonione firmy.
- Stroną w zakresie zawierania umów na organizacje zajęć dodatkowo płatnych jest Rodzic dziecka zgłoszonego do uczestnictwa w tych zajęciach oraz przedstawiciel Firmy.
- Regulacja opłat oraz organizacja zajęć odbywa się zgodnie z zapisami umowy cywilno – prawnej zawartej pomiędzy Stronami.
- Dyrektor przedszkola zobligowany jest do podpisania umowy najmu z wybranymi przez Radę Rodziców firmami, zgodnie z : Procedurą opiniowania przez Naczelnika Wydziału Edukacji projektów umów najmu, dzierżawy i użyczenia sporządzanych przez dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Katowice”.
- Dzieci nie korzystające z zajęć dodatkowych mają zapewnioną w przedszkolu opiekę nauczyciela.
- Zajęcia dodatkowe z rytmiki prowadzone są z całą grupą przy współudziale wychowawcy grupy.
- Dyrektor przedszkola oraz żaden pracownik przedszkola nie może pobierać wynagrodzenia (zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenia lub umowy o dzieło) z tytułu organizacji zajęć dodatkowych
- Wysokość opłat i sposób uiszczania opłat za zajęcia dodatkowe reguluje umowa zawarta pomiędzy organizatorem zajęć, a rodzicami .
- Organizacja i terminy zajęć dodatkowych ustalane są przez Dyrektora w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
- Zajęcia dodatkowe prowadzone są po godzinach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
- Rodzice dzieci korzystający z zajęć mogą uczestniczyć w zaplanowanych zajęciach otwartych lub w każdym innym czasie po uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola.
- W przypadku, gdy zajęcia nie odbędą się z winy prowadzącego, będą one odpracowane w innym uzgodnionym z dyrektorem terminie.
- Dyrektor lub wyznaczony nauczyciel prowadzi nadzór nad właściwą organizacją zajęć dodatkowych ( załącznik nr 1 – karta monitoringu organizacji zajęć dodatkowych).
- Sposób dokumentowania tych zajęć określają odrębne przepisy.
-
W sprawach nieuregulowanych ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor przedszkola
w porozumieniu z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców. - Instruktor zajęć dodatkowych przeprowadza zajęcia w czasie wynikającym z tygodniowego rozkładu zajęć, a w wyjątkowych sytuacjach – w czasie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola.
- Instruktor prowadzi zajęcia zgodnie z zatwierdzonym planem pracy.
- Instruktor odbiera dzieci od wychowawcy grupy i od tego momentu odpowiada za ich bezpieczeństwo (aż do chwili przekazania dzieci z powrotem pod opiekę nauczyciela).
- Instruktor odprowadza i przyprowadza wszystkie dzieci razem. Nie dopuszcza się samowolnego wybiegania dzieci z zajęć.
- Instruktor na bieżąco zgłasza dyrektorowi lub nauczycielowi grupy zauważone niepokojące zachowania dzieci.
- Instruktor każdorazowo sprawdza obecność dzieci na zajęciach, odnotowuje w dzienniku stan dzieci i temat zrealizowany w danym dniu.
- Przed rozpoczęciem zajęć instruktor potwierdza swoje przyjście u dyrektora przedszkola lub osoby go zastępującej. W przypadku nieobecności powinien wcześniej zgłosić dyrektorowi telefonicznie przyczynę tej nieobecności i uzgodnić termin odpracowania zaległości.
- Instruktor co najmniej raz w roku, w terminie uzgodnionym z dyrektorem przedszkola, prezentuje rodzicom osiągnięcia dzieci.
- Procedura wprowadzona Zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 45 w Katowicach nr 4/2012 z dnia 31.08.12 obowiązuje od 14.09.2012 r.
Katowice 14.09.2012 r.