• Ramowy rozkład dnia

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA PRACY PRZEDSZKOLA

Ramowy rozkład dnia dostosowany jest do grupy wiekowej w przedszkolu, najmłodsza grupa dzieci ma zmniejszoną ilość zajęć dydaktycznych oraz wydłużony czas odpoczynku poobiedniego –  uwzględnia potrzeby dzieci wynikające z ich potrzeb rozwojowych. Plan dnia ma też na uwadze czynności higieniczno-porządkowe, wymagania zdrowotne wychowanków oraz jest dostosowany do założeń programowych przedszkola.  Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza  organizowana jest odpowiednio do potrzeb dzieci i prowadzona na podstawie przyjętego programu wychowania przedszkolnego dostosowanego do nowej podstawy programowej.

6.00 – 8.00   Schodzenie się dzieci. Rozmowy indywidualne i w małych grupach,  zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela, wspieranie samodzielnych działań dzieci, gry oraz zabawy dydaktyczne, stolikowe, praca indywidualna z dzieckiem.

8.00 – 9.30 Czynności porządkowe, zabawa ruchowa, zestaw ćwiczeń porannych, śniadanie – kultura spożywania posiłku, czynności higieniczno -sanitarne.

9.30 – 10.45  Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą realizowane  w obszarach według wybranego programu nauczania. Zajęcia dydaktyczne, programowe prowadzone przez nauczyciela wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju: poznawczej, werbalnej, plastycznej, muzycznej, ruchowej, zajęcia dodatkowe: z języka angielskiego, zajęcia rytmiczno – muzyczne, religia, basen, gimnastyka.

10.45 – 11.45  Spacery, obserwacje przyrodnicze, poznawanie najbliższego otoczenia, wycieczki tematyczne, zabawy dowolne dzieci na powietrzu lub w sali, gr i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe w sali lub na powietrzu.

11.45 – 12.30   Przygotowanie do obiadu, czynności higieniczne, obiad – kultura spożywania posiłku,  wdrażanie do poznawania różnorodnych smaków.

12.30 – 13.45   Odpoczynek poobiedni, leżakowanie- grupy młodsze,  ćwiczenia relaksacyjne, słuchanie bajek czytanych przez nauczycielkę, zabawy tematyczne, ćwiczenia i zabawy utrwalające    i rozwijające kompetencje dzieci, praca indywidualna z dzieckiem,  realizowanie zadań w ramach programów innowacyjnych, projektów edukacyjnych.

13.45 – 14.30  Czynności porządkowe, zabiegi higieniczne, zabawa ruchowa, podwieczorek.

14.30 – 17.00  Swobodne zabawy, gry dydaktyczne i stolikowe, ćwiczenia słownikowe, ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości, zajęcia w małych zespołach, omówienie           z dziećmi wydarzeń dnia,  prace użyteczno-porządkowe w sali,  praca indywidualna z dzieckiem, rozchodzenie się dzieci do domów.